Gölbaşı Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı restore ediliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kurtuluş Savaşı’nın önemli tarihi binaları arasında bulunan Gölbaşı ilçesindeki Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı’nda restorasyon çalışması başlattı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Konak’ta yapılan çalışmaları sosyal medya hesaplarından “Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşı’nda, kahramanlarımızın ekmek ihtiyacını karşılayan Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı’nı restore ediyoruz. Milli mücadelenin her parçasını gün yüzünüze çıkararak korumaya devam ediyoruz” notuyla duyurdu.

Kurtuluş Savaşı sırasında Mehmetçik’e gıda desteği sağlayan 5 bin 755 metrekare alan üzerine kurulu Hallaçlı Mehmet Ağa Konağı ve çevresinde gerçekleştirilen rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzenleme işlerini kapsayan çalışmaların 2023 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapının bodrum katında yörenin tarımsal ürünlerine ait sergi mekânı, zemininde ve birinci katında ise tadım mekânları olacak.

Konakta yer alan bir oda da Hallaçlı Mehmet Ağa’nın özel eşyaları ve döneme ait evrak ile objelerin sergileneceği bir müze olarak dizayn edilecek.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı Mehmet Atak’ın kızı Andaç Atak tarafından büyükşehir belediyesine hibe edilen ve 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip tarihi konağın yeniden ayağa kaldırarak kent turizmine kazandırılması amaçlanıyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Ankara’da yaptığımız tüm tarihi, kültürel ve nitelikli mimari yapılara yönelik çalışmalarda oluşturduğumuz süreci burada da geliştirdik. Bu binayı restore ederken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve üniversiteler ile arama toplantıları yaptık. O arama toplantıları neticesinde de projenin felsefesini oluşturarak, proje çizimlerini tamamladık ve projemizi de Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na tescilli bina olduğu için onaylattık. Daha sonra uygulama ihalesini yaparak restorasyon çalışmalarını başlattık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir