Nureddin Nebati: 2022 yılında 90 milyar liranın üzerinde gelir ve damga vergisinden vazgeçildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerinin bir kısmı halihazırda uygulamada olan faaliyet ve kararlardan oluşunca, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bu konuda açıklama yapmaya devam ediyor.

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu kez de Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun “asgari ücretten vergi alınmayacağına” ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Nebati, geçen yılın başından bu yana asgari ücretten vergi alınmamasına ilişkin olarak, bu düzenlemeyle 2022 yılında 90 milyar liranın üzerinde gelir ve damga vergisinden vazgeçildiğini belirtti.

“Kılıçdaroğlu’nun vaadi geçen yıl başından bu yana uygulanıyor”

Kılıçdaroğlu’nun söz konusu vaadini geçen yıl başından bu yana uyguladıklarını belirten Nebati, şu bilgilendirmede bulundu:

Hatta asgari ücret üzerindeki ücretlerin, asgari ücrete isabet eden kısmını dahi gelir vergisi ve damga vergisinden istisna haline getirdik. Biz bu düzenlemeyle 2022 yılında 90 milyar liranın üzerinde gelir ve damga vergisinden vazgeçtik.

“Yaptığımız düzenlemeleri takip etmekte zorlanıyorlar”

Bakan Nebati, daha önce de Kılıçdaroğlu’nun vaadlerinin bir bölümünün uygulamada olduğunu gündeme getirmişti. En son vaadinin ile ilgili de şunları kaydetti:

Sayın Kılıçdaroğlu daha önce de bakanlık yapmamışken Maliye Bakanlığı yaptığını ifade etmiş, 2003’te yeniden faaliyete geçirmiş olduğumuz Vergi Konseyini kuracağını beyan etmiş, şehit ailelerine 2016’dan beri sağladığımız ÖTV’siz araç alma imkanını, yıllar önce böyle bir düzenleme yaptığımızı bilmeden yapma sözü vermişti. Anlaşılıyor ki bizim gerçeklerimize, icraatlarımıza sizin hayalleriniz bile ulaşamıyor. Vaatlerinizi araştırmadan, hiçbir temele dayandırmadan, daha önce var olup olmadığından bihaber, vatandaşlarımıza sunmanız onlara büyük haksızlık diye düşünüyorum. Ben şahsen Sayın Kılıçdaroğlu’nun daha önce gerçekleştirdiğimiz düzenlemelerden hangisini yapma vaadinde bulunacağını merakla ve şaşkınlıkla bekliyorum. Yaptığımız düzenlemeleri takip etmekte zorlanan, en iyi bildiğini iddia ettiği vergi konusunda dahi bu kadar gerçeklikten uzak ifadelerde bulunan Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını siz değerli vatandaşlarımızın takdirlerine bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir