Seçim ne zaman, kaç gün kaldı? 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri

Seçim tarihi için geri sayım başladı. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman yapılacak sorusu Kabine Toplantısı sonrasında gündeme gelmişti. Seçim için reklamların yayımlanmaya başlamasıyla tarihi bilmeyenler internette arama yapıyor. Peki seçim ne zaman, kaç gün kaldı? 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri…

SEÇİMLER NE ZAMAN 2023?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı. 2023 seçim tarihi Kahramanmaraş depreminden önce 14 Mayıs olarak kararlaştırılmıştı. Tüm ülkeyi derinden sarsan deprem sonrasında seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği gündeme geldi.

SEÇİM TARİHİ BELLİ Mİ?

Seçimin ertelenme durumu hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıklama yaptı. Elitaş, “TBMM 6 Şubat’tan itibaren 21 günlük bir ara verdi. Bölge milletvekillerimiz ve tüm Milletvekillerimiz deprem bölgesinde bulunmak istediler. Onun için TBMM çalışmalarına 28 Şubat’a kadar ara verildi. Yarın TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlıyor. İlk gündem maddemiz EYT.. Tüm partilerimiz destek verirse EYT ile ilgili 4 maddelik yasa teklifinin görüşmelerine yarın başlar Çarşamba günü de nihayete erdiririz diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN SEÇİM AÇIKLAMASI

2023 seçimleri hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah 10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz. Tabii bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibariyle seçim takvimiyle ilgili hususlar Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yetki alanına girmektedir” ifadesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir