İntihar ettiği öne sürülen astsubayın ailesi: ‘Açıklamalara inanmıyoruz, komutanı tehdit etti’

Malatya 2’nci Ordu Komutanlığı’nda görev yaparken ilk olarak Hakkari’ye, daha sonra operasyonların sürdüğü Irak’ın kuzeyine götürülen Sağlıkçı Astsubay Acil Tıp Teknisyeni Muhammed Şükrü Kaya’nın (25) 22 Ekim’de “intihar ettiği” iddia edildi. Kaya’nın cenazesi, iddianın aileye bildirilmesinin ardından memleketi Adıyaman’a getirildi. Bakanlıktan olaya dair herhangi bir açıklama yapılmazken, cenaze sessiz sedasız bir şekilde defnedildi. Kaya’nın ölümüne dair dayı İbrahim Halil Aydın, “intihar” iddiasına kabul etmediklerini belirtti.

AİLE İNTİHARA İNANMIYOR

Mezopotamya Ajansı’ndan Mahmut Altıntaş’ın haberine göre ilk olarak aileye “oğlunuz şehit oldu” bilgisinin verildiğini ve daha sonra “intihar etti” denildiğini aktaran dayı Aydın, “Aileye haber veren komutandan edinilen bilgiye göre; saat 11.50’de öğle yemeğine otururken kendi silahını çenesinin altına koyup intihar etmiş. Aileye de akşam saat 17.00 gibi haber verilmiş. Pazartesi sabahı sivil bir araç ile cenazesi getirildi. Olay ile ilgili birçok şaibe var. Evladımızı teslim ettiğimiz bir yerde naaşının getiriliş şekli bizim için yaralayıcı bir durum. Biz intiharı kabul etmiyoruz. Biz cenazeyi getirenler ile sürekli iletişim halindeydik. Cenaze Adıyaman’a geldiğinde ‘bize bilgi verin biz gelip cenazemizi alalım’ dedik. Ancak cenazeyi mezarlık morguna bıraktıktan sonra bilgi verdiler. Ama ne zaman geldi, nasıl indirildi bilmiyoruz” dedi.

‘BAZI ELBİSELERİ İMHA EDİLDİ’

Olay günü yeğeninin üzerinde bulunan elbiselerden bazılarının teslim edildiğini bazılarının ise operasyon bölgesinde imha edildiğini kaydeden Aydın, “Teslim edilen elbiselerin üzerinde herhangi bir kan izi yoktu. Kamuflajın alt kısmı var, ancak üst kısmı yok. Atlet ve çorabı yok. Eğer ateşli silah ile ölmüş ise bütün elbiselerine kanın sıçraması gerekiyordu. Palaskası kamuflajından çıkartılıp kolonya ile silinmişti. Kullanmış olduğu iç çamaşırı yeni bir iç çamaşırı ile değiştirilmiş. Ailenin orada bulunan uzman çavuştan almış olduğu bilgiye göre öldüğü anda giymiş olduğu elbiseler olay yerinde imha edilmiş. Bunlar bizim şüphelerimizi daha da arttırdı” diye konuştu.

‘VATAN HAİNİ’ TEHDİDİ

Yeğeninin operasyon bölgesine zorla götürüldüğünü ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Annesi ve kız arkadaşının aktardığına göre, sağlıkçı olarak görevine devam etmek istemiş. Ancak Malatya’ya aynı timde bulunan komutanı onu ‘vatan hainliğiyle’ suçlamış. ‘Eğer sen silah alıp operasyona gelmezsen seni vatan haini ilan ederiz’ diyerek hakaretler etmiş. Komutan ile birlikte Hakkari’ye, oradan da Kuzey Irak’a götürülmüş ve operasyona katılmış. Kendisinin operasyona gitmeye rızası yoktu.”

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Yeğenin evlilik hazırlıkları yaptığını aktaran Aydın, yeğeninin intihar edecek birisi olmadığını kaydetti. Aydın, “Ailesiyle barışıktı. Hatta kız arkadaşı ile evlilik planları yapıyordu. Babasına para göndererek ‘bana altın al gelince evleneceğim’ demiş. Bu planları yapan biri intihara kalkışmaz” diye kaydetti.
Detaylı otopsi yapılması talebinde bulunacaklarını belirten Aydın, “Detaylı bir otopsi yapılmamış. Detaylı bir otopsinin yapılmasını istiyoruz. Vücudunda darp var mı yok mu, kötü muameleye maruz kalmış mı kalmamış mı öğrenmek istiyoruz. Balistik raporu ve otopsiyle birlikte, timinde bulunan herkesin sorgulanmasını istiyoruz. Çünkü orada bulunan herkes bizim için şüpheli. Onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” diye belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir