İsrail-Filistin savaşından son dakika: Almanya ve Amerikalı vekillerden kritik çağrı

Gazze’deki hastane saldırısı dünya basınında

İsrail ablukasındaki Gazze bombaların hedefi olmaya devam ediyor. Dün Gazze’deki Baptist Hastanesi’nin (Al Ahli Arab Hastanesi) İsrail tarafından bombalandı. Dünyayı ayağa kaldıran saldırı nedeniyle en az 500 kişi hayatını kaybetti. İsrail tarafından konu ile ilgili itiraf gibi bir paylaşım gelirken, ABD’li vekiller ateşkes çağrısında bulundu.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

10.05: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Gazze’deki hastane bombalamasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi: “Gazze’de bir hastanede meydana gelen patlamanın görüntüleri karşısında dehşete düştüm. Masum siviller yaralandı ve öldürüldü. Düşüncelerimiz kurbanların aileleriyle birlikte. Olayın kapsamlı bir şekilde soruşturulması zorunludur.”

09.35: İsrail ordusu, Gazze’nin güneyine insani yardım sağlanacağını duyurdu. Ancak ordu, bu yardımın bölgeye nasıl getirileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

09.10: İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı 304’e yükseldi.

09.02: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, “Gazze Şeridi’nde bir hastaneye yapılan korkunç saldırı açıkça savaş suçudur. İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısının nihai sorumlusu ABD’dir.” diyerek, katliamdan ABD’yi sorumlu tuttu.

08.42: Gazze’de Filistinli Sağlık Bakanı Dr Eşref El-Kudra, El-Ahli Hastanesi’ndeki durumu “emsalsiz ve tarif edilemez” olarak nitelendirdi. Facebook hesabından bir paylaşım yapan Bakan El-Kudra, “Doktorlar yerde ve koridorlarda ameliyatlar yapıyor ve bunların bazıları anestezisiz yapılıyor.” dedi. Pek çok insanın hâlâ ameliyat beklediğini belirten bakan, sağlık ekiplerinin yoğun bakımdaki insanların hayatlarını kurtarmaya çalıştığını söyledi. Bakan, çok sayıda çocuk ve kadının uzuvlarını kaybettiğini de sözlerine ekledi.

KATLİAMI İTİRAF ETTİ

07.50: İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında hastaneyi hedef aldı. Gazze’deki Baptist Hastanesi’nin (Al Ahli Arab Hastanesi) İsrail savaş uçakları tarafından bombalandı. Saldırı sonucunda en az 500 kişi hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yakın isimlerden birisi olarak bilinen Hananya Naftali’den ise itiraf gibi bir paylaşım geldi. Naftali sosyal medya hesabından “İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’deki bir hastanenin içindeki Hamas terörist üssünü vurdu” paylaşımını yaptı. Ancak ölü sayısı artması üzerine gönderisini sildi. Al Jazeera’da yer alan habere göre, son birkaç yıldır Netanyahu’nun dijital ekibinin bir parçası olarak çalışan Naftali, İsrail’in hastaneyi vurduğunu belirten haberi de yanlışlıkla paylaştığını iddia etti.

ABD’Lİ VEKİLLERDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

05.53: Yedi ABD’li milletvekili, “derhal ateşkes” veya “İsrail ve Gazze’deki sivillere yönelik tehditleri durduracak şekilde tüm düşmanlıkların geçici olarak durdurulması” çağrısında bulundu. Temsilciler Pramila Jayapal, Greg Casar, Barbara Lee, Jim McGovern, Joaquin Castro, Veronia Escobar ve Jesus Chuy Garcia, bu anın ‘ahlaki netlik’ gerektirdiğini belirterek, çağrılarının “İsrail toplumun korunmasına yönelik destek eksikliği olarak algılanmaması gerektiğini” vurguladı.

BM: DEHŞET VERİCİ

05.21: BM Genel Sekreteri António Guterres, İsrail’in hastane saldırısı ile ilgili Gazze’deki bir hastaneye düzenlenen saldırıda yüzlerce Filistinli sivilin öldürülmesinden dehşete düştüğünü ve bunu şiddetle kındığımı söyledi. Gutarres sosyal medya hesabından yapığı paylaşımda ‘Kalbim kurbanların aileleriyle birlikte. Hastaneler ve sağlık personeli uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunmaktadır’ ifadesine yer verdi. 

BIDEN’DAN HASTANE SALDIRISI AÇIKLAMASI

02.28: ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in hastane saldırısına ilişkin açıklama geldi. Biden, “Büyük öfke ve üzüntü duyuyorum.” dedi. Biden’ın ulusal güvenlik ekibine saldırı hakkında bilgi toplamaya devam etmesi talimatını verdiği belirtildi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir