Silahlı saldırıda 3 kişi öldürülmüştü: Savcılık uyarıda bulunmuş

Hollanda’nın Rotterdam kentinde iki ayrı noktada düzenlediği silahlı saldırılarda, biri çocuk üç kişiyi öldüren tıp fakültesi öğrencisi Fouad L.‘nin daha önce hayvanlara eziyet suçundan ceza aldığı ve psikolojik takipte olduğu ortaya çıktı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Rotterdam Savcılığı’nın, Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni, hayvanlara eziyet ettiği gerekçesiyle kamu hizmeti cezası alan L.’nin, doktorluk için uygun olmadığı konusunda uyardığı belirlendi. Saldırganın, tıp fakültesi diploması almasını engelledikleri gerekçesiyle, intikam amaçlı cinayet işlediği düşünülüyor.

HAYVAN İSTİSMARI NEDENİYLE 40 SAAT TOPLUM HİZMETİ CEZASI ALDI

Savcılığa göre, 32 yaşındaki Fouad L., hayvanlara eziyet ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Köpeğini tekmeleyen, bahçesindeki tavşanları ağaca fırlatıp, tuğla ile ezen ve okla güvercin avlayan L.’nin bu davranışları, komşusu tarafından kameraya alındı.

Komşusunun şikayeti üzerine, hayvan istismarı nedeniyle yargılanan Fouad L., 40 saat toplum hizmeti cezasına çarptırıldı. Savcılığın, Fouad L.’nin telefonunda yaptığı incelemede, bıçaklanarak öldürülen insanlar ile Nazi ve faşist içerikte görüntüler bulundu.

Savcıya göre, bahçede bir yaprak yığınının üzerinde yarı çıplak yatan, evde ve bahçede çığlıklar atan L., ‘dengesiz’ davranışlar sergiledi. Mayıs ayında Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bir e-posta gönderen savcılık, L.’nin hekimlik için uygun olup olmadığının incelenmesini istedi. Mektupta, “Hakkındaki, ilgili kişinin temel tıp diplomasına uygun olup olmadığına karar vermenize katkıda bulunduğunu varsayıyorum” denildi.

SAVCILIK UYARDI, ÜNİVERSİTE PSİKOLOJİK MUAYENE TALEP ETTİ

Bunu üzerine üniversite, hekimlik diplomasını alabilmesi için Fouad L’nin psikolojik muayeneden geçmesine karar verdi. Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Stefan Sleijfer, kamu yayıncısı NOS’a yaptığı açıklamada, bu süreç hakkında şunları söyledi:

“Doktor olmak için tüm resmi kriterleri karşılamıştı, tüm testleri başarıyla tamamlamıştı, ancak sonuçta bir kişinin resmi olarak doktor olup olamayacağına sınav komitesi karar veriyor. Komite, savcılığın endişelerini ciddiye aldı ve psikolojik soruşturmanın yürütülmesi gerektiğine karar verdiler. Soruşturma süreci hâlâ devam ediyordu.”

ÖLDÜRDÜĞÜ KOMŞUSU HAYVAN İSTİSMARI NEDENİYLE ŞİKAYETTE BULUNDU

Hollanda medyasına göre, 14 yaşındaki kızı ile birlikte öldürdüğü komşusu, hayvan istismarı nedeniyle defalarca Fouad L. hakkında şikayette bulundu. L.‘nin, ağustosta internetteki bir forumda, öldürdüğü kadın komşusu ile tıp fakültesi öğretim üyesinden şikayet ettiği belirlendi. Saldırgan, tıp fakültesi öğretim üyesini, kendisini sabote etmekle suçladı. Fouad L., sürekli kendisini şikayet eden komşusu ile tıp fakültesindeki hocası yüzünden diplomasını alamadığından yakındı. Fouad L., internette “Asperger sendromlu kardeşlerime” başlıklı çağrısında, “Bütün dünya bizden nefret ediyor. Normlara ölüm” dedi.

Fouad L., 28 Eylül Perşembe günü öğleden sonra önce komşusu olan 39 yaşındaki kadını hedef aldı. Rotterdam polisinden yapılan açıklamaya göre, 32 yaşındaki saldırgan Delfshaven bölgesindeki eve silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda 39 yaşındaki komşusu hayatını kaybederken, 14 yaşındaki kızı da ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan kız çocuk da daha sonra hayatını kaybetti. Fouad L., daha sonra evi ateşe verdi. Sokaktaki birkaç evin de saldırı ve yangından etkilendiği bilgisi paylaşıldı.

3 EYLÜL’DE HAKİM KARŞISINA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Buradan motosikletle Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne giden L., sınıflardan birinde 43 yaşındaki erkek öğretim görevlisini silahla vurarak öldürdü. Daha sonra tıp fakültesi hastanesine geçen saldırgan buradaki bir bölümü ateşe verdi. Olayın ardından tıp fakültesine özel polis birimleri yönlendirildi. Polis, Fouad L.‘yi, hastanenin helikopter pistinde gözaltına aldı. Saldırganın, Salı günü mahkemeye çıkarılacağı bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir