Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor… Zehir tacirlerinin ilk hedeflerinden biri okul önleri…

Feramuz Erdin yazdı

İstanbul’daki bir lisenin yakınındaki kafenin gizli ve yatak odası olarak düzenlenmiş bölümünde yerdeki pis bir yatağın üzerinde işyeri sahibi ile birlikte yarı çıplak halde liseli bir kızı yakalamıştık. Kız giyinirken cebinden düşen kâğıtta yazanlar bizi bile şok etmişti. Genç kız yazdığı o notta sınıftaki bir arkadaşına adeta yalvarıyordu:

“Lütfen bana para ver, o pis herifle mal için tekrar sevişmek istemiyorum.”

OKULLARA DİKKAT

Bazı yöneticilerde genelde meydana gelen kötü olayları gizleme eğilimi vardır. Böylelikle kurumsal imajlarını ve kendi şahsi kariyerlerini daha uzun süre devam ettirebileceklerini düşünürler. Ama gerçeklerin de ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Çok uzun süre hasıraltı edilemezler.

Çocuğunu özel bir eğitim kurumunda (lise) okutan bir tanıdığım, okuldaki bazı çocukların torbacı olarak faaliyet gösterdiğini tesbit ettiklerini ve kendi çocukları için çok endişe ettiğini söylemişti. Ancak torbacı çocuğun hayatının kararmaması adına ona işlem yapılmıyordu. O da bu hoşgörü ortamında yavaş yavaş etrafındaki herkesi zehirlemeye devam ediyordu!

Bu örneğin sadece özel okullar ile sınırlı kalmadığını sanırım herkes tahmin ediyordur?

TORBACI ASLA BİR YABANCI OLMAZ

Uyuşturucu sürekli para gerektiren, kullanıcının bütçesini zorlayan bir alışkanlıktır. Bir süre sonra artan maliyeti düşürmek için ya torbacına yeni müşteriler bulmak ya da bizzat kendin torbacı olmak zorundasındır.

Ünlü bir sanatçının uyuşturucu temin etmek suçundan bir süre cezaevinde yattığını sanırım kimse unutmamıştır? O bile kazancına rağmen torbacısına yeni müşteriler buluyor ve bunun karşılığında kendisine ücretsiz uyuşturucu temin ediliyordu.

Harçlıkla geçinen uyuşturucu bağımlısı öğrenciler için de durum çok farklı değildir. Kurban en yakındaki o kuzudur.

KOLLUK AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Bir süredir uygulanan “Okul Polisi”, “En İyi Narkotik Polisi Anne” ve isim babalığı bana ait olan 1996 yılında yazdığım “UYUMA” projeleri toplumsal bir farkındalık yaratma adına kolluk birimlerince hayata geçirilmiş olan projelerdir.

Kolluk benzer şekilde okullardaki uyuşturucu tehlikesine karşı bu yıl da hazırlıklarını yapmaktadır. Ama bu mücadelenin sadece kolluğun sırtına bırakılması maalesef topyekûn bir mücadele aşamasına geçilmesinin önünde engel olmaktadır.

Torbacılar ise eminim ki daha şimdiden tüm hazırlıklarını tamamlamıştır!

BAĞIMLILIK İLE TOPYEKÜN MÜCADELE

Tüm bağımlılık çeşitleri ile topyekûn mücadelenin esasları ve detayları gelecek yazımızın konusudur. Bunun için öncelikle güçlü bir irade ve süreklilik arz eden bir projelendirme gereklidir.

Herkesin fili kendi temas ettiği yere göre tarif etmesi zaman ve kaynak israfıdır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir